Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Widok na Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Zamek

Dom Architekta SARP Zamek Tuczno

Panorama Tuczna

Panorama Tuczna

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Zamek

Dom Architekta SARP Zamek Tuczno

Panorama Tuczna

 • Kontakt

  Urząd Miejski w Tucznie
  ul. Wolności 6, 78-640 Tuczno
  tel. 67 259 30 35
  ePUAP skrytka: /GminaTuczno/SkrytkaESP

 • Napisz do nas

Martew

Martew to wieś położona około 3 kilometrów na południowy zachód od Tuczna. Ze wszystkich stron okolona lasami. Można więc powiedzieć, że położona jest na rozległej polanie. Jest to zaciszny i wyjątkowo piękny zakątek. Pojezierza Wałeckiego. Około 1,5 km na północny wschód od wsi znajduje się jezioro Tuczno, w kierunku południowo-wschodnim znajduje się niewielkie jezioro Strzeleckie. Martew jest wymarzonym miejscem dla grzybiarzy, a także wędkarzy. Na ciekach wodnych w rejonie wsi można spotkać bobry, a z ptactwa: orły bieliki i puchacze, okoliczne lasy obfitują także w grubą zwierzynę.

W przeszłości mieszkańcy Martwi trudnili się przede wszystkim bartnictwem. Żyli ta bardzo mężni ludzie, którzy nieraz ostro występowali przeciwko pruskim zbirom, wdzierającym się w granice Polski. W „1731 roku (jak podaje Z. Boras, R. Wędzki i A. Walczak w „ Historii powiatu wałeckiego w zarysie”.  Poznań 1961 r.) nawet chłopaki z Martwi napadły na pruskich dragonów, którzy siłą zabrali ze wsi rosłego owczarza, by wcielić go do swojej armii”.

Z zabytków znajduje się tam kościół szachulcowy z 1680 roku z barokowym siedemnastowiecznym ołtarzem.

Autor: -

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:0000-00-00 00:00:00przez: -
Opublikowano:0000-00-00 00:00:00przez: -
Podmiot udostępniający: -
Odwiedziny:2967

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo